BRAMY POŻAROWE
Ochrona przeciwpożarowa obiektów, głównie handlowych czy też zakładów produkcyjnych oparta jest na szeregu zabezpieczeń technicznych.
Głównym aspektem ochrony przeciwpożarowej jest właściwy system pożarowy SSP, a także w zależności od specyfiki obiektu np. Zakład Produkcyjny – jest instalacja bram pożarowych.
Bramy pożarowe mają na celu odcięcie drogi zagrożenia pożarowego w obrębie chronionej strefy pożarowej.
Zazwyczaj zakłady produkcyjne, magazyny posiadające w swej budowie przyległą część magazynową lub socjalno – biurową są odgradzane bramami pożarowymi.
Mamy tu zazwyczaj do czynienia z bramami typu:
- Skrzydłowe,
- Segmentowe,
- Gilotynowe – opuszczane
Czyli w zależności od rodzaju pomieszczeń i ich budowy musimy we właściwy sposób dobrać, wykonać i zainstalować bramę pożarową.
Każda z bram posiada własną centralę sterującą, przyciski wyzwalające i czujniki SSP – zlokalizowane nad bramą obustronnie.
System ten pozwala aby połączyć i zintegrować się z systemem pożarowym zainstalowanym i wykonanym na obiekcie aby mieć pełen nadzór nad wyznaczonymi strefami pożarowymi.
Zazwyczaj obiekt a konkretnie strefy wydzielenia pożarowego są zabezpieczone ścianami pożarowymi, budowanymi na potrzeby ochrony obiektu ale przede wszystkim mają one na uwadze ochronę osób i mienia.
Jeżeli mamy do czynienia z ochroną pożarową w częściach socjalno-biurowych stosuje się rozwiązania w postaci instalacji drzwi pożarowych, spełniających również swoje wymagania i klasę ochrony.
Każdy system ochrony SSP spełnia tylko swoje wymagania jeżeli jest właściwie skonfigurowany do potrzeb i wymagań ochrony obiektu.
Każdy obiekt posiada Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego gdzie zawarte są wszystkie wytyczne obiektu czyli:
- Wyszczególnione drogi ewakuacji
- Lokalizacja stref i bram pożarowych
- Lokalizacja drzwi ewakuacyjnych i pożarowych (drzwi ewakuacyjne wyposażone w oprawy ewakuacyjne)
- Wyznaczone miejsce zbiórki na wypadek ewakuacji
- Oznaczone miejsca apteczek medycznych, gaśnic i hydrantów